Wykorzystanie oraz typy używanych sprężarek

Sprężarki to sprzęty, z jakimi napotykamy się dość niejednokrotnie. Są obecne w wielu zakładach przemysłowych, oraz… W każdym, zwyczajnym domu! Wentylator, lodówka lub odkurzacz. To jedynie drobne przykłady. Głównym zadaniem przeciętnej sprężarki jest intensyfikowanie ciśnienia gazów. Niekiedy oczekiwany jest wynik wymuszenia przepływu medium. Możemy także bez skrępowania zmienić temperaturę i gęstość wyznaczonego czynnika. Jak widać, sprężarka jest urządzeniem zdolnym do modyfikowania jednej formy energii w drugą. Na wlocie do zbiornika dominuje ciśnienie niższe od atmosferycznego.

Nazywamy je ciśnieniem ssawnym. Wybrane medium zostaje zassane, a po pewnym czasie sprężone. To właśnie dzięki ciśnieniu tłocznemu, gaz wydostaje się na zewnątrz maszyny. Ciśnienie na wylocie może posiadać o dużo większą wartość, niż atmosferyczne. Inaczej medium nie uwolni się ze zbiornika. Niesłychanie ważnym elementem każdej sprężarki jest układ chłodzący. Sprężaniu gazów towarzyszą znaczące straty energii w postaci ciepła.

Właśnie dlatego niezbędna jest obecność chłodnicy. W przeciwnym wypadku, dojdzie do przegrzania maszyny, a nawet jej zniszczenia! Misją sprężarki jest zwiększenie ciśnienia określonego gazu. Taki wynik nazywamy sprężaniem – tutaj niebezużyteczne są akcesoria typu osuszacze sprężonego powietrza. Gazy mają luźną budowę molekularną. Wobec tego tak łatwo zmienić ich kształt i objętość. Wymaga to jednak znacznych nakładów energii. Stosuje się do celu pracę mechaniczną. Gaz pozostaje sprężony w szczelnym, zamkniętym zbiorniku.

Tudzież wyeksploatowana do tego energia przekształca się w ciepło. Stąd obowiązkowa obecność chłodnicy. Bez dobrego systemu chłodzenia, sprężarka niesłychanie prędko uległaby uszkodzeniu. Do wnętrza maszyny gaz pozostaje zassany. Tuż przy wlocie panuje ciśnienie ssawne, trochę niższe od atmosferycznego.

Natomiast ciśnienie przy wyjściu ze zbiornika jest bardzo wysokie. To naturalnie dzięki temu czynnik jest błyskawicznie przetłaczany na zewnątrz. Oprócz zmiany ciśnienia, praca sprężarki powoduje kilka innych rezultatów. Następuje zmiana gęstości i temperatury czynnika. Cząsteczki gazu zostają niesłychanie stłoczone. Natomiast za pomocą chłodnicy monitorujemy uwalniane ciepło. Możliwe jest również wymuszenie przepływu medium. Nawet domowy wentylator wzmaga ruch powietrza w wyznaczonym kierunku.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
Możesz także polubić

Dbanie o rzęsy z odżywką

Długie rzęsy to kluczowa cecha kobiecości. Zdecydowanie najpiękniejsze nie są sztuczne rzęsy, ale naturalne. Jak dbać o nasze rzęsy? Jakie kosmetyki powinniśmy brać, aby poprawić ich kondycję, wydłużyć i podkręcić?…
Wyświetl post