Różne typy koni i gadżetów do jazdy na nich

Człowiek usidla sobie świat od niesłychanie dawna, dostosowując go do swoich potrzeb, podporządkowując sobie rośliny oraz zwierzęta. Użytkuje zasoby przyrody według własnych wymagań. Koń został udomowiony niezmiernie dawno temu ponieważ około trzech i pół tysiąca lat przed naszą profesjonalną erą. Od tego czasu towarzyszy mu ciągle. Był człowiekowi potrzebny, jego siła oraz sprawność umożliwiały rozwój ludzkiej cywilizacji. Konie to były najpopularniejsze zwierzęta pociągowe.

Teraz służą przede wszystkim do rekreacji oraz sportu i jako takie nadal są niezwykle atrakcyjne – przetestuj koszulki jeździeckie. Są połączone z człowiekiem na porządne oraz na złe, całkiem udomowione. Nie ma już niemal koni dzikich. Jedynie konie Przewalskiego zaliczane są obecnie do gatunku dzikich koni.

Reszta tych zwierząt zamieszkuje z ludźmi oraz na warunkach, jakie ludzie im dyktują. Ludzie bezsprzecznie cieszą się ich towarzystwem, niemniej jednak czy konie również na tym korzystają? Rzeczywiście, mają zastrzeżoną opiekę, także w wypadku ciężkich chorób, dostęp do pożywienia. Jednak przykłady złego traktowania tych zwierząt są niestety powszechne. Poza tym, jako zwierzęta użytkowe są używane do pracy, czy tego sobie życzą, czy nie. Koń człowiekowi przysłużył się przez stulecia wspólnego bytowania, nie ma co do tego jakichkolwiek wątpliwości. W drugą to oznacza czy człowiek przysłużył się koniom, nie można być już tego tak pewnym. Umaszczenie koni z reguły nie ma nic wspólnego z rasą. Lecz są oczywiście wyjątki, takie jak choćby rasa haflinger, która charakteryzuje się kasztanowatym umaszczeniem z konopiastym ogonem i grzywą czy konik polski, który zawsze jest myszaty.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY
1 komentarz
Dodaj komentarz
Możesz także polubić

Dbanie o rzęsy z odżywką

Długie rzęsy to kluczowa cecha kobiecości. Zdecydowanie najpiękniejsze nie są sztuczne rzęsy, ale naturalne. Jak dbać o nasze rzęsy? Jakie kosmetyki powinniśmy brać, aby poprawić ich kondycję, wydłużyć i podkręcić?…
Wyświetl post