Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Energetyczne świadectwo – jak się je robi

0
32

Jednym z ważniejszych dokumentów, które posiadać muszą właściciele wielu mieszkań i domów, jest Świadectwo charakterystyki energetycznej. Dokument ten ma przede wszystkim na celu poinformować, ile energii potrzebne będzie do jego ogrzewania i codziennej eksploatacji. A to różnić się może bardzo w zależności od rozmiaru budynku, jego stanu technicznego i wyposażenia.

Zrobienie takiego certyfikatu pozwoli na przykład kupującym czy wynajmującym ustalić, na jakie koszty powinni się nastawiać i jakie inwestycje będą potrzebne. Samo świadectwo wykonane być może wyłącznie przez certyfikowaną osobę, która posiada konieczne doświadczenie i umiejętności. Jeśli będzie chodziło o ceny, to wcale one nie są jakoś bardzo wysokie. Za niewielkie mieszkanie bez problemów wystarczy kwota około 300 złotych, przy większych budynkach będzie ona kilkukrotnie większa.

Nasze przepisy określają dokładnie, które z informacji powinny zawierać prawidłowo wykonane Świadectwa energetyczne. W dokumentach tych znaleźć się więc musi frontowe zdjęcie obiektu, szczegółowy plan z wymiarami poszczególnych pomieszczeń, a także informacja o budowie stropów i ścian. Trzeba też uwzględnić technologię ogrzewania samego budynku, jak również przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Istotnym elementem także będą wyliczenia wykonane przez osobę która taki certyfikat ma przygotować, do których bierze się uzyskane dane. Tego typu certyfikat po zrobieniu zachowuje ważność przez dziesięć lat, lecz jeżeli wykona się w międzyczasie się jakieś istotne przeróbki, to zrobić go będzie trzeba jeszcze raz.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Leave a reply